Telefon Rehberimizdeki Gizli Network!

Bu yazı, “sonuçlarını” görmek için gerekli “ön hazırlıkların” yapılması icab eden ve derin analiz içeren bir yazıdır. Kafanızın dinç ve vaktinizin bol olduğu bir anda okumanız tavsiye edilir. Ayrıca filtreleme yapacak kadar asgari düzeyde Excel bilmeniz gerekmektedir.

Şöyle ki bu yazıda, telefon rehberinize biraz yakından bakarak rehberde bulunan kişi kayıtlarını analiz edebilecek bir takım yollar göreceksiniz. Kısaca rehberimiz de gizli kalmış insani ilişkilerinizi yani networkunuzu inceleyip bazı sonuçlara gideceksiniz. Bu sonuçlardan bazılarını sıralayacak olursak;

  • Rehberinizde bulunan kişileri mesleklerine göre analiz ederek çevrenizde en çok hangi alanda çalışan kişinin bulunduğunu anlayabileceksiniz.
  • Pazarlama işinde çalışıyorsunuz ve sık sık farklı şehirlerde bulunuyorsunuz. Gideceğiniz şehirde kimlerle iletişim kurabileceğinizi tek tuşla görüp gerekirse görüşme planı yapabileceksiniz.
  • Aynı işlemi yakın dostlarınızla olan iletişimde de kullanabilirsiniz. Örneğin Ankara’ya kurumunuz tarafından bir eğitime gönderildiniz. Boş vakitlerinizde eski dostlarınızla görüşmek istediğinizde kimlerin olup olmadığını anlayacaksınız.
  • Kariyer planı yapmak istiyorsunuz. Hangi alanda çalışmaya karar verme durumunda rehberinizde ki kişileri analiz ederek hangi sektörde daha çok bağlantınız var bunu anlamanız mümkün olacak.
  • Okul dönemlerinde ki arkadaşlarınızı özlediniz. Kimlerin nerede olduğunu görmek istediğinizde anında  görüşme yada organizasyon planları yapabileceksiniz.
  • Seyahat planı yapmak istiyorsunuz. Bir yer belirlediniz gitmişken orada bir dostum varsa onu da ziyaret edeyim dediğinizde kolaylıkla tespit edebileceksiniz.
  • Hatta rehberinizde bulunanları yakınlık derecenize göre gruplandırarak kimlerin akrabanız, kimlerin yakın dostunuz, kimlerin iş arkadaşlarınız olduğunu anlayabileceksiniz.

Bu ve buna benzer sonuçlar sizin engin görüş dünyanıza göre artabilir. Ben sadece bazılarını sıralamış oldum. Eğer diyorsanız ki bunların hiç birine ihtiyaç duymuyorum, o halde yazıyı burada bitirebilirsiniz. Yok ihtiyaç duyuyorum ama bunları Facebook, Linkedin vb gibi sosyal ağlardan yapabiliyorum diyorsanız bir nebze haklılık payınız bulunmaktadır. Ancak şunu unutmayın bu tür sosyal ağlar, çevrenizdekileri “kendi istedikleri şekilde” size sunarlar ve mahremiyet sınırlarına dikkat etmezler. Bu rehber analizinde ise siz istediğiniz bilgiye “istediğiniz şekilde ve anda” ulaşabilirsiniz. Ayrıca faydalanabileceğiniz sonuç varyasyonları çok daha fazladır.

2017-08-24T17:41:01+00:00

Leave A Comment