BEM Sitesi Hakkında

HAKKINDA 2017-09-07T16:29:16+00:00

Sizde bilirsiniz ki her yolda bir takım tabelalar vardır, kurallar vardır.  Yolculuğun devamı için denge gerekir, emek gerekir, bilgi gerekir. Sert virajlardan kurtulmak için tecrübe gerekir, uzun inişlerde sabır, yokuşlarda güç gerekir. Bazen birinin yol göstermesini istersiniz, bazen o yolu daha önce gidenlerin başından geçenlerden ders almak istersiniz. Bazen sürprizlerle karşılaşmak, nefes almak, soluklanmak istersiniz, bazen yolun uzunluğunda kaybolarak yürekten gülmek istersiniz. Velhasıl bu site bir mühendisin dünyasında ki hayat yolculuğunu konu edinmektedir ve asla ekonomik bir beklentisi  yoktur.

Hayat yolculuğunun en önemli duraklarından biri İŞ’tir. İş hayatımızda zorluklar, başarılar, yenilgiler, üzüntüler  vardır. Zorluklar aşılmayı, başarılar paylaşılmayı, yenilgiler ders almayı, üzüntüler üstesinden  gelmeyi gerektirir. İşte İŞ HAYATI başlığında; kariyer planlama, kişisel gelişim, öz geçmiş hazırlama, beden dili, hitabet, stresle başa çıkma gibi bireysel konularla beraber, strateji, yönetim, süreç analizi, risk yönetimi, ekonomi gibi kurumsal konular hakkında derlenmiş yazılara yer verilmiştir.

Bir insanın İş Hayatı’nda ki en önemli mihenk taşı şüphesiz ki kolunda ki bileziği, yani mesleğidir. Tabi ki bir Endüstri Mühendisi olarak mesleğimizle ilgili ayrı bir başlık bulunmaktadır. Burada da Endüstri Mühendisliği’ne özgü konulara, yani Süreç Analizi’nden Optimizasyon’a, Proje Yönetimi’nden Stratejik Planlama’ya, İş Etüdü’nden Kalite Yönetim Sistemleri’ne, Yöneylem Araştırması’ndan Ergonomi’ye kadar ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ bölümüne dair ne varsa hepsi konu edinilmeye çalışılmıştır.

Dedik ya bu site bir mühendisin dünyasında ki hayat yolculuğudur diye. İşte bu yolculukta ki güzergahlara da yer verilmiştir. Gerek Yurtiçine gerekse Yurtdışına çıkılan geziler yorumlanarak gönül sayfanıza işlenmek istenmiştir. Venedik sokaklarının havasına, Avrupa şehirlerinin kokusuna, Rusya’nın soğukta ki sıcaklığına, Tacikistan da ki bir düğünün mutluluğuna yada şuan savaşın cirit attığı Halep kalesinin eski ihtişamına ortak olmak istemez misiniz? O halde GEZİ – YORUM başlığını tıklayabilirsiniz.

Tüm bunların ötesinde bir de İnsan’a dair, Yaşam’ın bizzat kendine dair, yaşanmış güzel hatıralara dair yada bir insanın ruh dünyasının derinliklerinde gizli kalmış duygulara dair  yazılar vardır ki bunlarda YAZI – YORUM başlığında işlenmiştir. Genelde mühendislerin mekanik olduğu söylenir, duygudan edebiyattan anlamadığı dile getirilir. Sizde böyle düşünüyorsanız bir nebze olsun fikriniz değişebilir kim bilir…

GEZMEK dedik, YAZMAK dedik bunların yanına birde OKUMAK demezsek sanki biraz eksik kalacaktı. Zaten “okumak”, “yazmak” ve “gezmek” birbirinden bağımsız değillerdir. Bu nedenle son olarak OKU – YORUM başlığında bir mühendisin hayat yolcuğunun en zor, en keskin yollarında ışık tutan rehberlerine yani okuduklarına yer verilmiştir.

Şuan yaşadığımız hayatın geçmişte ki mimarı, biraz yaşadıklarımız,  biraz gezip gördüklerimiz, biraz okuduklarımız biraz da yazdıklarımız değil midir aslında…

Buraya kadar zahmet edip okuduysanız en kalbi duygularımla teşekkür ederken,